Z życia powiatu subiektywnym okiem

Końcówka roku przyniosła istotne zmiany w funkcjonowaniu samorządu powiatowego w Powiecie Ropczycko-Sędziszowskim. Ponownie, po czterech latach przerwy Prawo i Sprawiedliwość (9 radnych) wspólnie z Porozumieniem Samorządowym( 5 radnych) obsadziły stanowiska w Zarządzie oraz w Radzie Powiatu. W konsekwencji pięcioro radnych kandydujących z Komitetu Wyborczego Wyborców Samorząd i Gospodarka  znalazło się w opozycji i utworzyło Klub Ludowo-Samorządowy.

Komu prestiż a komu realna władza?
Prestiż niewątpliwie przypadł przedstawicielom PiS-u. Zarówno funkcja starosty jak i przewodniczącego rady to zapewniają. To funkcje osób, które głównie  reprezentują powiat na zewnątrz i uprawniają do organizowania prac zarządu powiatu  oraz rady powiatu. Realną władzę wykonawczą w powiecie posiada jednak zarząd  składający się z 5 członków. To zarząd decyduje o najważniejszych sprawach w drodze uchwał. Kto ma w nim większość ten ma decydujący głos. Łatwo wyliczyć, że PiS ma w  zarządzie siłę dwóch głosów a PS trzech. Tym samym starosta Witold Darłak nie przeforsuje żadnej uchwały zarządu powiatu wbrew koalicjantowi, a wicestarosta Stanisław Ziemiński może wprowadzić  każdą swoją propozycję, pomimo sprzeciwu koalicjanta. Jak widać prestiż nie chadza w parze z realną władzą, a pozornie słabszy może trzymać w szachu pozornie silniejszego i dyktować swoje warunki.

Najwięksi przegrani?
Niewątpliwie takie określenie należy się radnym kandydującym z komitetu Samorząd i Gospodarka, którzy utworzyli Klub Ludowo-Samorządowy, pełniący rolę opozycji w radzie powiatu. W jego składzie znaleźli się Wioletta Czemarnik, Barbara Traciak, Józef Drozd, Marcin Świerad oraz autor tego tekstu Wiesław Rygiel. Próba współpracy w/w z Porozumieniem Samorządowym poniosła fiasko pomimo  dokonania uzgodnień i deklaracji o wzajemnym współdziałaniu. Niedoszli partnerzy z Porozumienia Samorządowego okazali się niewiarygodni, nie dotrzymali jednak słowa i wybrali koalicję z PiS.

Pierwsze decyzje rady powiatu
Negatywnie odniósł się Klub Ludowo-Samorządowy do podejmowania uchwał bez uprzedniego zasięgnięcia opinii komisji stałych rady. Takie naruszenia statutu miały miejsce 19 grudnia ub. roku w trakcie II sesji rady powiatu. Pomimo to podjęto uchwały naruszając  postanowienia statutu.  Radni PiS- u i Porozumienia Samorządowego przyjęli uchwałę między innymi  dotyczącą wynagrodzenia starosty, diet radnych, współpracy z samorządem Gminy Iwierzyce i zmian w budżecie.  To nowa praktyka, nie stosowana w samorządach, lekceważenia obowiązujących przepisów. To na komisjach powinna dokonywać się analiza projektów uchwał. Warto było się zastanowić chociażby nad rozmiarem wynagrodzenia starosty. Rządząca koalicja ustaliła je w wysokości 12 tys. zł, a więc na poziomie pensji prezydenta Warszawy. Z tym, że budżet powiatu jest 260 razy mniejszy niż budżet Warszawy. Klub Ludowo-Samorządowy nie poparł tego rozwiązania. Weszło w życie dzięki radnym z PiS-u i PS.

Sprawy strategiczne w powiecie
Do takich zalicza Klub Ludowo-Samorządowy sprawę ochrony zdrowia i bezpieczeństwo komunikacyjne. Dlatego też zaapelowaliśmy do władz powiatu o energiczne działania w sprawie pozyskania środków na modernizację powiatowej służby zdrowia. Bez ponad 20 mln zł nakładów finansowych nie uda się poprawić poziomu opieki zdrowotnej w powiecie. Jeśli nie dojdzie do niezbędnych inwestycji to w ciągu 2 najbliższych lat może np. zniknąć szpital powiatowy w Sędziszowie, a z nim dziesiątki etatów i usług medycznych. Bez wprowadzenia budowy łącznika autostrady A-4 z drogą E-4 do finansowania z Kontraktu Terytorialnego (spoza budżetu powiatu) nigdy ta inwestycja nie powstanie. Niestety ani w jednej ani w drugiej sprawie odpowiedzi wicestarosty nie były zadowalające, bo  jak na razie żadne z tych zadań nie uzyskało dofinansowania. Wydaje się, że na dziś energiczniej działają w trójporozumieniu powiaty jasielski z dębickim i stalowowolskim, które również zabiegają o środki na rozbudowę swoich szpitali i wydają się być bliżej korzystnych dla siebie decyzji niż Powiat Ropczycko-Sędziszowski.

Wiesław Rygiel

Klub Ludowo-Samorządowy