2 czerwca w nr 22 „Reportera” apelowaliśmy do Pana Posła Kazimierza Moskala aby zakończyć spór i podjąć konkretne działania, ale w nr 23 „Reportera” Pan Poseł znów przypuścił atak. W wypowiedzi Parlamentarzysty zamiast argumentów roi się od złych emocji, słownej agresji, nieprawd, półprawd i propagandy, a nawet „krzyku”. Tak się dzieje, gdy brakuje argumentów. Brakuje konkretów, dlatego ucinamy bezsensowną dyskusję. Pozostaje nam tylko pozdrowić parlamentarzystę, a za jego pośrednictwem wielce zasłużonych i zacnych samorządowców i działaczy Polskiego Stronnictwa Ludowego w naszym regionie, takich jak chociażby brat Posła, krewny Pani Premier Beaty Szydło i wielu innych znakomitych ludowców.
Aktualny pozostaje też nasz apel, by pomóc samorządowi powiatowemu w bardzo trudnych sprawach. Natomiast dla rozluźnienia atmosfery dedykujemy Panu posłowi (z wykształcenia historykowi) żartobliwą anegdotę. Oto zapytano Pana Boga, co w świecie zdumiewa go najbardziej. Miał odpowiedzieć Bóg, że są to historycy na usługach władzy, którzy potrafią zmienić każdą historię, czego nawet On – Stwórca wszechrzeczy nie potrafi.
Absolutorium w powiecie
Na sesji powiatowej 30 maja br. udzielono absolutorium Staroście dzięki dyscyplinie klubowej PiS. „Za” głosowali wyłącznie członkowie tego klubu. Nikt z pozostałych radnych nie poparł jego udzielenia. Jako Klub „Samorząd i Gospodarka” uznaliśmy dorobek minionego roku za zbyt skromny. Oto kilka wybranych argumentów niskiej oceny Zarządu Powiatu za rok 2015 na czele ze Starostą:
1) Jako powiat ponieśliśmy bolesne porażki w staraniach o dotacje. Zarząd Powiatu okazał się nieskuteczny; odrzucono między innymi wnioski o dotacje: w obszarze edukacji, na e-urząd, oraz na modernizację drogi w Niedźwiadzie wraz z budową chodnika. To fatalna nieskuteczność w pozyskiwaniu środków zewnętrznych.
2) Starosta niesłusznie przejął od Marszałka finansowanie budowy drogi kategorii wojewódzkiej klasy „G”- łącznika autostrady z drogą E94 (dawna E4). Wmanewrował tym samym powiat w inwestycję, która pochłonie ogromne środki własne. Jeśli wierzyć parlamentarzystom będzie to ok.12 milionów złotych (tj. 20% kosztów z 60 mln zł). Zamiast finansować pieniędzmi powiatowymi zadanie Marszałka i państwa za tę kwotę moglibyśmy poprawić bezpieczeństwo i wybudować np. 24 km chodników przy drogach powiatowych. Dlatego z uporem będziemy się domagać, aby Marszałek i państwo realizowali tę inwestycję, a nie powiat przy pomocy gmin.
3) Starosta nie podjął prac inwestycyjnych dotyczących rozbudowy szpitala w Sędziszowie Młp. Bez kosztownej modernizacji ta placówka może nie przetrwać. Nie spełnia standardów, co zagraża jej dalszemu istnieniu. Martwi nas los 180 osobowej załogi tej placówki, a jeszcze bardziej pacjentów, którzy będą szukać pomocy w innych, odległych miastach. Jak dotąd, daremnie apelujemy do Starosty by działać w tej sprawie.
3) W 2015 roku nastąpił radykalny wzrost administracji w starostwie. Przybyło 14 nowych pracowników. W tym czasie w ropczyckim ZOZ-ie wzrost sięgnął 20 osób. Doliczając inne jednostki powiatu na garnuszek budżetu przybyło tylko w ciągu roku około 50 osób, czyli wydano blisko 1 milion zł więcej niż w 2014 roku. Ten wydatek uznajemy za nieuzasadniony bo nie przybyło zadań.
4) Działania Zarządu cechuje chaos. Bardzo często projekty uchwał Rady Powiatu trafiają w ostatniej chwili pod obrady. Często są wycofywane z porządku obrad tuż przed sesją. To dezorganizuje pracę i obniża jej poziom.
Jaskółki optymizmu? Z ostatniej chwili.
1) Ostra dyskusja na temat łącznika autostradowego z E94 spowodowała, że parlamentarzyści z PiS mają odbyć specjalne spotkanie z Ministrem Infrastruktury. Otrzymaliśmy zapewnienie od Pana Starosty, że są duże szanse na znalezienie innych niż budżet powiatu źródeł finansowania. O rezultatach będziemy informować. Oczekujemy realizacji obowiązków przez państwo i województwo bez wyciągania ręki po pieniądze powiatu i gmin na zadanie marszałka i państwa.
2) Po wielu miesiącach dyskusji dyrektor ZOZ Mirosław Leśniewski na posiedzeniu Rady Społecznej ZOZ wycofał się z lokalizacji szpitala w starym biurowcu „Filtrów” w Sędziszowie Młp. Zwyciężył zdrowy rozsądek. Lepiej późno niż wcale. Od początku apelowaliśmy, by nie topić ogromnych środków w zużyty biurowiec. Kamień spadł nam z serca.
3) Burmistrz Ropczyc zadeklarował Staroście pomoc. Zaoferował przekazanie nieruchomości oraz kilkumilionową pomoc na budowę nowego obiektu szpitala w Ropczycach. Oby tą cenną inicjatywę umiał Starosta wykorzystać.
4) Starosta zapewnił nas, że przygotowuje się do remontu budynku byłej uczelni WSIE
w Ropczycach (bud. „C”) oraz zlecono projekt termomodernizacji budynku Ośrodka Zdrowia w Niedźwiadzie. W obu przypadkach podjęte będą starania o dotacje. Będziemy wspierać te działania i mamy ogromną nadzieję, że obiekty te nareszcie uzyskają estetyczny wygląd.
5) Starosta zapewnił nas, że w najbliższych tygodniach dojdzie do porozumień z gminami o wspólnej budowie chodników. Od dawna wnioskujemy o ich budowę między innymi w Niedźwiadzie, Krzywej, Zagorzycach Górnych i Dolnych, Wolicy Piaskowej i Ługowej, Klęczanach, w Brzezówce, w gminie Wielopole, w Ropczycach przy ul. Sucharskiego, Wyszyńskiego i Witosa. Wierzymy, że przynajmniej kilka z nich, na dłuższych niż dotychczas odcinkach, będzie zrealizowanych jeszcze w tym roku, co radykalnie poprawi bezpieczeństwo pieszych.
Wiesław Rygiel oraz radni Klubu Samorząd i Gospodarka