W lipcu Polska, po 7-letnim członkostwie, objęła po raz pierwszy prezydencję w Radzie Unii Europejskiej. „Jest to historyczna chwila, która udowadnia, że Polska jest podmiotem a nie przedmiotem polityki Unii Europejskiej. Polska udowodniła, że jest krajem o dojrzałej demokracji, godnym powierzenia sterów Unii. Niewątpliwie przewodnictwo w Radzie wpłynie na wzrost prestiżu i promocji naszej ojczyzny na arenie międzynarodowej, będzie też sprawdzianem naszej odpowiedzialności” – podkreślił poseł Wiesław Rygiel.
Przewodnictwo w Unii przejęliśmy z rąk Węgrów i jako pierwsi sprawujemy ten urząd w trio Polska – Dania – Cypr. Współpraca trzech kolejnych państw, które mają kolejno przewodniczyć Unią, jest niezbędna, gdyż pozwala na efektowniejsze wykonanie planu założeń prezydencji. Polska prezydencja zamierza skupić się na trzech priorytetach:
- Integracja europejska jako źródło wzrostu,
- Bezpieczna Europa,
- Europa korzystająca na otwartości.
Obok szans jakie przed nami się otwierają, stoimy także przed szeregiem wyzwań. W czasie prezydencji należy zorganizować kilkadziesiąt spotkań z przedstawicielami wszystkich krajów członkowskich, a także zadbać o realizację priorytetów naszej prezydencji tak, aby były one odzwierciedleniem interesów wszystkich krajów unijnych. Ponadto Europa boryka się wciąż z poważnym kryzysem gospodarczym. W czasie prezydencji Polski w Unii na Podkarpaciu ma zostać zorganizowany Zjazd Ambasadorów Państw Unii Europejskiej. Zaproszeni goście odwiedzą Rzeszów, Bieszczady, Przemyśl i Łańcut. Będzie to szansa na wypromowanie regionu w Europie i na świecie. Bądźmy dumni ale i zdajmy egzamin z odpowiedzialności w kierowaniu Radą UE! Oficjalna strona polskiej prezydencji http://pl2011.eu