Author Archive
Problemy powiatowej służby zdrowia
Sprawy naszego powiatu – nasze sprawy
Wiesław Rygiel – kandydat do Parlamentu Europejskiego
Kampanijny weekend
Już godzinę po wyjeździe ministra Kosiniaka-Kamysza z Lubziny miało miejsce w tej miejscowości ważne spotkanie środowiskowe mieszkańców z burmistrzem Ropczyc Bolesławem Bujakiem, w którym również uczestniczyłem. Niedziela także okazała się dniem bogatym w wydarzenia. Najpierw odwiedziłem Radomyśl Wielki i samorządowców z terenu tego miasta i gminy, później dotarłem na spotkanie statutowe koła łowieckiego w Ropczycach, a następnie na zebranie wiejskie w Zagorzycach Górnych w gminie Sędziszów Młp. Atmosfera była różna, czasami napięta. Dlaczego kandyduję? Czemu z odległej ósemki na liście? Jakie są szanse na zdobycie mandatu europosła? To tylko niektóre z pytań. A oto próbka odpowiedzi:
(continue reading…)
Spółdzielczość nie jest reliktem minionej epoki!
23 kwietnia w trakcie statutowego posiedzenia członków Gminnej Spółdzielni w Ropczycach miało miejsce spotkanie z Wiesławem Ryglem kandydatem do Parlamentu Europejskiego z listy nr 9, pozycja nr 8. Zebranie umożliwiło zapoznanie się z programem wyborczym kandydata oraz stało się okazją do refleksji nad kondycją ropczyckiej, polskiej i europejskiej spółdzielczości. Spółdzielcom nigdy nie było łatwo. Szczególnie trudne lata nastały w okresie transformacji, kiedy wręcz uznano je za relikt PRL-u. W czasie gdy wiele krajów europejskich stosowało ulgi i preferencje dla rodzimej spółdzielczości w Polsce ustawa z 1990 roku przyczyniła się do rozbicia i osłabienia tego sektora. Przetrwały tylko najsilniejsze spółdzielnie do których niewątpliwie zalicza się ropczycka spółdzielnia. (continue reading…)
Debata w Radiu Rzeszów – komunalizacja jest lepsza od prywatyzacji – powiedział Wiesław Rygiel.
W trudnych czasach kryzysu nie rachunek ekonomiczny ale człowiek powinien być najważniejszy. Dlatego np. komunalizacja Uzdrowiska w Rymanowie Zdroju to krok we właściwym kierunku. Uzdrowisko jest dochodowe więc i województwu nie przyniesie strat. Zyski (ponad 1 mln. zł za ostatni rok) samorząd województwa przeznaczy na inwestycje w uzdrowisku. Ponadto Samorząd Województwa stając się właścicielem zapewni stabilność pracy co najmniej przez 5 lat i opracuje plan rozwoju spółki w ciągu 10 miesięcy. Prywatyzacja nie gwarantowałaby stabilności zatrudnienia – powiedział Wiesław Rygiel 21 stycznia na antenie Radia Rzeszów.
Zacieśnimy współpracę Województwa Podkarpackiego z Kazachstanem!
17 stycznia br. w Urzędzie Marszałkowskim w Rzeszowie, odbyło się spotkanie, na które przybył ambasador Kazachstanu Erik Utembajew oraz radca ambasady Margułan Baimukhan. Spotkanie stało się okazją do ustaleń na temat zacieśnienia współpracy województwa z Kazachstanem. Uczestniczyli w nim ze strony województwa: Mirosław Karapyta – Marszałek Województwa Podkarpackiego, Wiesław Rygiel – Dyrektor Kancelarii Zarządu, Maria Michur-Ziemba – z-ca dyr. Departamentu Promocji i Turystyki oraz Katarzyna Stachowicz – Kierownik Oddziału Współpracy z Zagranicą. W trakcie pobytu delegacja kazachska zwiedziła zakłady przetwórstwa rolno-spożywczego w Cmolasie oraz Specjalną Strefę Ekonomiczną w Mielcu. (continue reading…)
Ropczyce – tradycyjny opłatek PSL
20 stycznia br. w ropczyckiej hali tradycyjnie spotkali się ludowcy i sympatycy z Powiatu Ropczycko-Sędziszowskiego. Tradycyjnie rozpoczęto spotkanie hymnem Polski a następnie zaintonowano rotę:
Nie rzucim ziemi skąd nasz ród
Nie damy pogrześć mowy
polski my naród polski lud
królewski szczep piastowy
nie damy by nas gnębił wróg
tak nam dopomóż Bóg
tak nam dopomóż Bóg. (continue reading…)
Wszystkim Państwu życzę Radosnych Świąt Bożego Narodzenia i Szczęśliwego Nowego 2013 Roku!
650 lat Ropczyc – ksiądz Zwierz znów z nami
Był księdzem niezwyczajnym. Jego życiorys mógłby stać się tematem pasjonującej książki. Od 19 listopada br. znów spogląda na centrum Ropczyc, miasta, któremu poświęcił kilkadziesiąt lat zarówno kapłańskiej jak i wielkiej społecznej pracy. Tym razem zagościł jako posąg z brązu, który ufundowali wdzięczni i pamiętający mieszkańcy miasta. Myślę, że to znakomity pomysł, aby w rocznicę 650 lat miasta upamiętnić w ten sposób postać ks. dr. Jana Zwierza, duszpasterza o niezwykłej społecznikowskiej drodze życia. Wielu mieszkańców pamięta jego spacery i zwyczaj inicjowania rozmowy. Pamiętam jeszcze jako nastolatek swoiste „przepytywanie” ze strony księdza: jak się nazywasz, do której szkoły chodzisz, gdzie pracują rodzice? Czasem polecał, aby podnieść z chodnika porzucony papierek. Budził respekt, ale też ogromny szacunek. W czasach okupacji umiał przekonać wrogie władze, aby rozwijać edukację i budować szkoły. W czasach PRL-u potrafił znaleźć wspólny język z władzami partyjnymi i administracyjnymi wszystkich szczebli. W Ropczycach powstały duże zakłady przemysłowe, osiedla mieszkaniowe, szkoły i wiele różnych instytucji. (continue reading…)
Podkarpacki Panel polityczny, godz. 12.00 – Dyskusja w Polskim Radiu Rzeszów
…rola opozycji to patrzenie rządzącym na ręce. To również obowiązek (oby konstruktywnej) krytyki koalicji PO i PSL. Dobrze by jednak było aby poza potępianiem w czambuł rządu, narzekaniem i ulicznymi happeningami PiS zrobił coś konstruktywnego dla Polski. Niech przekona swoich przyjaciół w Parlamencie Europejskim – brytyjskich torysów by nie blokowali pomocy finansowej dla Polski na lata 2014-2020. Byłby to najlepszy dowód odpowiedzialności i troski o Polskę – powiedział Wiesław Rygiel w czasie debaty.
Zapraszam do odsłuchania! http://www.radio.rzeszow.pl/index.php?option=com_k2&view=item&id=79&Itemid=188
„Quo wadis człowieku XXI wieku”?
Takie pytanie mógłby dziś postawić nam wszystkim Henryk Sienkiewicz autor wielu utworów ku pokrzepieniu serc, polskich serc w czasach niewoli. Takie pytanie postawili również uczniowie ostrowskiej szkoły podstawowej, która 15 listopada br. przyjęła imię autora „Krzyżaków”, ‘Potopu”, „Ogniem i mieczem” i wielu innych znakomitych dzieł. W czasie uroczystej mszy świętej, poświęcenia sztandaru i odsłonięcia tablicy pamiątkowej uczestniczyli licznie zgromadzeni goście, grono nauczycielskie i uczniowie. Młodzież zaprezentowała piękny program artystyczny pod intrygującym tytułem „Quo wadis człowieku XXI wieku”? (continue reading…)
A jeśli powódź się powtórzy?
5 listopada 2012 w Sędziszowie Młp. doszło do spotkania Jerzego Millera pełnomocnika rządu do spraw zabezpieczenia Górnej Wisły przed powodzią i Marszałka Województwa Podkarpackiego Mirosława Karapyty z samorządowcami trzech powiatów tj. Ropczycko-Sędziszowskiego, Dębickiego i Mieleckiego. Wspólnie oceniono stan prac dotyczących inwestycji przeciwpowodziowych po klęsce powodzi 2009 i 20010 roku. (continue reading…)