Ziemio rodna, Ziemio utrudzona, życie i radość dająca, żniwnym wieńcem bądź nagrodzona, wdzięcznym sercem błogosławiona…
Rolnicy z gminy Ropczyce, w słoneczną niedzielę 21 sierpnia br., dziękowali wspólnie za plony ziemi. Uroczystość zgromadziła również wielu gości, którzy chcieli podziękować gospodarzom za całoroczny trud. Wśród zaproszonych gości byli m.in. Poseł na Sejm RP Wiesław Rygiel i Wicewojewoda Podkarpacki Andrzej Reguła.
Dożynki Gminne rozpoczęły się polową Mszą św. w ropczyckiej farze, którą prowadził ks. prałat Jan Delekta, a homilię wygłosił ks. prałat Stanisław Słowik – dyrektor Caritas Diecezji Rzeszowskiej i Honorowy Obywatel Miasta Ropczyce. Po uroczystościach kościelnych goście i uczestnicy z misternie uplecionymi wieńcami, pod przewodnictwem orkiestry dętej, przemaszerowali ulicami na stadion miejski, gdzie zaplanowano dalszą część imprezy. Na stadionie, tradycyjnie już, obdarowano bochenkiem chleba przedstawicieli gmin oraz dostojnych gości. Ponadto, burmistrz Ropczyc – Bolesław Bujak wraz z Józefem Misiurą – przewodniczącym Rady Miejskiej, wręczyli pamiątkowe grawertony. Zwrócili się z podziękowaniami do posła Rygla za duże zaangażowanie w problemy lokalnej społeczności, dzięki którym udało się zrealizować szereg tak ważnych dla mieszkańców przedsięwzięć, jak choćby budowa obwodnicy. W części oficjalnej podziękowano również tym, którzy w szczególny sposób przyczynili się do rozwoju rolnictwa na terenie gminy Ropczyce. Odznaki honorowe „Zasłużony dla Rolnictwa” Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi przyznano: Piotrowi Bochenek, Januszowi Golenia, Łukaszowi Mucha, Józefowi Świerk, Romanowi Depowskiemu, Wiesławowi Grabowemu, Romanowi Niwa, Lesławowi Reguła, Krzysztofowi Wronie, Leszkowi Książek oraz Adamowi Strzałka. Dożynki to czas zasłużonego odpoczynku i nabrania sił przed rozpoczęciem dalszych prac polowych. (…)Uroczystość, którą dziś obchodzimy przypomina również o potrzebie dzielenia się chlebem z drugim człowiekiem. Dziękuję za godną postawę mimo wielu trudności i problemów. Dziękuję za sąsiedzką pomoc, za ofiarność i solidarność w czasie zagrożeń na naszym terenie – powiedział na niedzielnej uroczystości poseł Rygiel. Piękne wieńce dożynkowe zaprezentowało 14 grup, które swoje pokazy wzbogaciły wierszami i zabawnymi przyśpiewkami, przekazując życzenia i prośby gospodarzowi gminy. Główny wieniec, który wykonała młodzież z Zespołu Szkół Agro-Technicznych im. W. Witosa, przedstawiał koronę dożynkową, symbolizującą obfitość i pomyślne plony. Zorganizowany konkurs na „Najładniejszy zaprzęg konny” wygrał pan Kazimierz Medygrał z Brzyznej, II-gie miejsce zajął Józef Woźniak z Witkowic, a III-cie Ryszard Alberski i Mirosław Darłak z Checheł. Na zakończenie uroczystości zatańczył zespół „HALICZ” oraz kapela z Nawsia. Dalszymi atrakcjami były: zespół folkowy REDLIN, pokaz teatru ognia w wykonaniu Artystycznej Grupy Tańca Ognia „LUMEN NOCTIS”. Zabawa ogrodowa odbyła się w rytm muzyki zespołu DRIMERS.