„Szanujcie każde ziarno zboża kryjące w sobie cudowną moc życia”

                                                                                                     (Jan Paweł II)

To wielkie zadanie wyznaczone przez Ojca Świętego Jana Pawła II dla nas Polaków. Dziś realizuje się ono w święcie dziękczynienia za boży dar – owoc pracy ludzkich rąk w Ropczycach. Obchody święta plonów i nasza tutaj obecność są wyrazem wielkiego szacunku nie tylko dla rolniczego trudu ale i dla tradycji uświęconej wiekami. Szacunek tym większy, że wiemy jak wiele wymaga wysiłku  codzienna praca na roli, zmagania z klęskami żywiołów, nieopłacalnością rolniczej produkcji. Wyrażamy    też dzisiaj ogromny szacunek mieszkańcom wsi za „ więź rolnika z ziemią, która jest filarem narodowej tożsamości.” Bo przecież- W chłopie żyje i odradza się naród, z niego czerpie swą siłę państwo. On najwięcej daje , najmniej wymaga. Bez niego nie ma i nie może być zdrowego narodu i silnego państwa” – jak mawiał Wincenty Witos.

Szanowni Państwo ! Drodzy Rolnicy!

Przepiękna polska tradycja nakazuje dzielić się chlebem. Ten gest jest wyrazem braterstwa, przyjaźni i chęci przyjścia  z pomocą drugiemu człowiekowi. Ze skarbnicy chrześcijańskich, polskich wartości bierze się obyczaj przebaczania i ręki wyciągniętej na zgodę.

Ręki z chlebem a nie z kamieniem.

Ręki z uściskiem pokoju a nie zaciśniętej w pięść.

Ręki na zgodę a nie tej z Krakowskiego Przedmieścia w Warszawie ręki niosącej profanację lub grozę przed pałacem prezydenckim.

Cóż  z tego, że bard polskiej walki o wolność Jacek Kaczmarski  nawołuje od dziesięcioleci – ale chroń mnie Panie od pogardy od nienawiści strzeż mnie Boże! Cóż z tego, że  już dwieście lat temu przestrzegał C. K. Norwid: Jeśli ktoś chciałby dzielić i zastrzec sobie wyłączność na patriotyzm, ten z ojczyzny czyni sektę i kończy jako fanatyk. Na Krakowskim Przedmieściu w Warszawie i w polityce wciąż triumfuje nienawiść i pogarda. Nieustannie trwa wojna polsko – polska o to kto jest lepszym katolikiem i Polakiem i kto większym patriotą! Wojna przerywana tylko na niby i na krótko. Nie idźmy tą drogą! Polskie Stronnictwo Ludowe w tej wojnie nie weźmie udziału bo ona szkodzi Polsce i trwoni wysiłek pokoleń walczących o wolność i silne państwo. To porozumienie zawsze służy ludziom a wewnętrzne kłótnie  niszczą Rzeczypospolitą i wzmacniają naszych nieprzyjaciół jak potwierdza historia nauczycielka życia.

Dzisiaj w Ropczycach świętem dziękczynienia za plony i wzajemnego obdarzania się bożym darem chleba udowadniamy, że to co dobre, piękne i szlachetne w Polakach może zwyciężyć, że myślimy o Polsce jako o wspólnym naszym Dobru i Celu, że Polska to Dobro i Cel który nas zbliża. Łączy zwaśnionych, jednoczy podzielonych. Bo Polska jest jedna.  Pragnie pokoju a nie wojny ,zgody a nie kłótni. Bo zjednoczenie daje siłę. Zgoda buduje. Dialog daje moc  Narodowej Wspólnocie.

Szanowni Państwo! Drodzy Rolnicy!           

Sierpień 2010 roku czerpie wielką siłę z  30-lecia sierpniowego triumfu  Solidarności 80 roku i zwycięstwa polskiego oręża nad bolszewizmem  90 lat temu – zwanego cudem nad Wisłą. Dzisiaj nie musimy składać daniny krwi
w walce o wolność ale musimy z wielką ofiarnością  i mądrością pracować na rzecz silnej i niepodległej Ojczyzny. Musimy współczesny patriotyzm budować na fundamencie wielkiej polskiej historii nierozerwalnie związanej
z umiłowaniem wolności i wierności Bogu.

Pragnę złożyć serdeczne podziękowania dobrym gospodarzom naszej ziemi, dzięki który pod nasze dachy trafi chleb z tegorocznych plonów. Doceniamy to. Nie zapominamy. że każdego roku na naszym globie miliony ludzi umierają z głodu. Pragnę również podziękować wszystkim ludziom, którzy jak rolnicy z wielką pasją i oddaniem wykonują swoją pracę. Pięknieje nasz kraj, pięknieje Podkarpacie i pięknieją Ropczyce. Gratuluję znakomitych wyników i tak wielu dokonań inwestycyjnych samorządowi Gminy na czele z Panem Przewodniczącym Rady i Panem Burmistrzem. Życzę aby w trudnych codziennych zmaganiach z problemami codziennej rzeczywistości nigdy nie zabrakło wam zapału i wytrwałości w pracy na rzecz drugiego człowieka i aby  ta praca przyniosła jak najlepsze rezultaty.

Szanowni Państwo! Drodzy Rolnicy!

Pamiętajmy o wezwaniu wielkiego papieża Polaka Jana Pawła II:

Pozostańcie wierni tradycjom naszych praojców. Oni podnosząc wzrok znad ziemi ogarniali nim horyzont, gdzie niebo łączy się z ziemią… Pozostańcie wierni tej prastarej tradycji. Ona wyraża najgłębsza prawdę o sensie i owocności waszej pracy

Szczęść Boże wszystkim Rolnikom i wszystkim Mieszkańcom tej ziemi, życzę wszelkiej pomyślności i pięknych owoców codziennej pracy.

                                                        Wiesław Rygiel

                                                       Poseł na Sejm RP